Accident GRAV pe Autostrada București-Pitești provocat de un șofer de 73 de ani!

Reprezentanții IPJ Argeș vin cu informații suplimentare despre gravul accident rutier petrecut în această dimineață pe Autostrada București-Pitești. După cum punctează oamenii legii, totul s-a petrecut din pricina unui șofer din Pitești în vârstă de 73 de ani.
„Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Biroului Rutier Pitești, s-a stabilit că un bărbat de 73 de ani, din Pitești, care conducea un autoturism, circulând dinspre breteaua de legătură cu Autostrada A1, având direcția de deplasare dinspre Pitești spre Oarja, la intersecția cu DJ 503, în împrejurări care vor fi stabilite prin cercetări, posibil pe fondul neacordării de prioritate, a pătruns pe DJ 503, unde a intrat în coliziune cu un microbuz de transport persoane, condus de un bărbat de 61 de ani, din Slobozia.
În urma evenimentului au suferit leziuni pasagera dreapta față din autoturism, respectiv o femeie de 71 de ani, precum și trei pasageri din microbuz, respectiv două femei de 43 și de 25 de ani și un bărbat de 24 de ani.
Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultând că nu au consumat alcool.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, iar cercetările sunt continuate de către polițiștii rutieri, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul rutier a avut loc„, transmit reprezentanții IPJ Argeș.

