TRAGEDIE în Argeș! Bărbat MORT în pădure
Tragedie petrecută în comuna argeșeană Boțești, acolo unde un bărbat a murit după ce i-a căzut în cap creanga unui copac.
„Cercetări privind decesul unei persoane, în cursul zilei de ieri, la Boțești
Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Topoloveni au fost sesizați, ieri, 26 iunie, în jurul orei 15:00, cu privire la faptul că un bărbat a fost găsit decedat, pe un teren cu vegetație forestieră din comuna Boțești.
La fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Călinești, care au constatat că cele sesizate se confirmă.
Din primele verificări s-a stabilit că persoana în cauză, bărbat de 60 de ani, din localitate, ar fi doborât un arbore, marcat în prealabil de organele silvice, pe terenul cu vegetație forestieră ce îi aparține, într-o zonă cu înclinație pronunțată, împrejurare în care o creangă a unui copac s-a rupt și i-a provocat leziuni în zona capului.
Cercetările au fost preluate de polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Topoloveni, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Topoloveni.
Pentru asigurarea cadrului legal necesar verificărilor, în cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, urmând să fie efectuată o autopsie medico-legală, pentru stabilirea cauzei decesului”, transmit reprezentanții IPJ Argeș.

