Masca redevine obligatorie, pandemia de Covid loveşte din nou!
28 iunie 2022

COVID-19 face iar ravagii în Franța: Guvernul le cere cetățenilor să poarte masca! Francezii ar trebui să înceapă din nou să poarte măști în zonele aglomerate, în special în transportul public, în condițiile în care ‘ara trebuie să facă față unui nou val de infecții cu COVID-19 alimentat de noi variante ale bolii, a declarat luni ministrul sănătății, Brigitte Bourguignon.
„Nu spun că ar trebui să fie obligatoriu, dar îi rog pe francezi să își pună masca în mijloacele de transport în comun”, a declarat ea pentru RTL, conform Reuters, adăugând că este o „datorie cetățenească” să facă acest lucru.
Măștile ar trebui purtate din nou și în alte zone închise, cum ar fi locurile de muncă sau magazinele.Franța a raportat 17.601 noi infecții cu coronavirus în ultimele 24 de ore, cea mai mare cifră pentru o zi de luni din 18 aprilie.
În urmă cu 5 zile, șeful vaccinării din Franța, Alain Fischer, a confirmat că țara se află în mijlocul unui nou val de COVID-19, la fel ca și alte țări europene, adăugând atunci că este în favoarea reintroducerii obligativității purtării măștilor de protecție în transportul public.
Advertisement
Advertisement

