Înmatriculările de autoturisme noi în UE continuă să scadă

În luna iunie 2022, înmatriculările de autoturisme noi în Uniunea Europeană au scăzut cu -15.4% faţă de iunie 2021, atingându-se un nivel de 886.510 unităţi.
Iată cum arată situaţia pe primele şase luni din 2022, conform datelor furnizate de către reprezentanţii ACAROM:
– au fost înmatriculate 4.608.205 unităţi, o scădere cu -14.0% faţă de perioada similară din 2021.
– au fost înregistrate scăderi ale înmatriculărilor de autoturisme noi comparativ cu ianuarie-iunie 2021 în: Spania (-10.7%), Germania (-11.0 %), Franţa (-16.3%) şi Italia (-22.7%).
– România se situează pe poziţia 13 în UE, cu un volum de 58.712 autoturisme noi înmatri-culate, înregistrând ce mai mare creştere din UE, de +23.1 % comparativ cu ianuarie-iunie 2021.
– În ceea ce priveşte constructorii de automobile, cele mai multe autoturisme noi înmatriculate în total Europa sunt reprezentate de grupul VW cu 1.349.857 unităţi, în scădere cu -19.4%, urmate de grupul STELANTIS cu 1.087.879 unităţi, în scădere cu -21.1%, HYUNDAY cu 556.369 unităţi, în creştere cu +12.6% şi de Grupul Renault cu 522.315 unităţi, în scădere cu -7.0% (din care DACIA: 226.160 unităţi, în creştere cu +18.2% fata de ianuarie-iunie 2021). Autoturismele marca Ford au reprezentat în ian-iunie 2022 un număr de 258.384 unităţi noi înmatriculate, în scădere cu -15.4% faţă de perioada similară din 2021.

