Poliţiştii argeşeni, activităţi preventive cu copiii

Advertisement
Advertisement
Walfresh

În cursul săptămânii trecute, poliţiştii din cadrul Compartimentului Analiza şi Prevenirea Criminalităţii şi Serviciului Rutier au fost prezenţi, chiar dacă este vacanţă, în rândul copiilor din centrele after school din Piteşti.

Au fost purtate discuţii cu aceştia despre respectarea regulilor de circulaţie, semnificaţia indicatoarelor rutiere, deplasarea cu bicicleta, modalităţi sigure de a traversa strada, dar şi despre potenţialele pericole specifice vârstei lor.

Totodată, s-au prezentat măsuri pentru a reduce victimizarea minorilor la plecarea în vacanţe, în locuri aglomerate, metode de gestionare a situaţiilor conflictuale sau de evitare a dependenţelor.

Astfel de activităţi vor continua pe perioada vacanţei, siguranţa copiilor constituind o prioritate pentru poliţiştii argeşeni.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura