Se dau toți banii înapoi! Vestea zilei pentru toți românii. E lege în România

Vestea momentului în România. Se dau banii înapoi. Toți cei care au plătit amenzi pentru necompletarea formularului digital de intrare în țară (PLF) în timpul pandemiei de coronavirus își pot recupera banii acum.
O procedură în acest sens a fost deja publicată în cursul zilei de marți în Monitorul Oficial. Toți cei care vor să își primească banii înapoi nu trebuie decât să completeze o cerere privind restituirea banilor.
Menționăm faptul că timp de patru luni de zile, perioadă în care legea privind completarea PLF a fost aplicată, în jur de 150.000 de persoane au fost sancționate, iar valoarea amenzilor a depășit suma de peste 350 de milioane de lei.
Acum însă, toți cei cei vizați au șansa să își recupereze banii, în condițiile în care, în cursul zilei de marți, 16 august, procedura de restituire de către organele fiscale locale a amenzilor plătite de cetățenii români care nu au completat formularul digital de intrare în România (PLF) a fost aprobată prin ordin al ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, și publicată în Monitorul Oficial.

