Vara se întoarce! Meteorologii au anunțat cât de mult se va încălzi!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Meteorologii anunță o încălzire semnificativă a vremii zilele următoare, însă sfârșitul săptămânii vine din nou cu ploi puternice și grindină care vor lovi regiunile vestice, nordice şi centrale. Iar temperaturile vor fi din nou în scădere.

Prognoza meteo miercuri, 7 septembrie

Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), miercuri, 7 septembrie, vremea se va încălzi, astfel că în cea mai mare parte a ţării, valorile termice se vor situa în jurul mediilor multianuale. Cerul va fi variabil, temporar cu înnorări în special ziua în zonele montane şi submontane, în nord-vest, în centru şi în extremitatea de sud-est, unde pe arii restrânse se vor semnala ploi de scurtă durată. 

Vântul va sufla slab şi moderat, trecător cu unele intensificări în sudul Banatului. Temperaturile maxime se vor încadra între 20 şi 28 grade Celsius, iar cele minime vor fi cuprinse între 7 şi 18 grade Celsius. Dimineața și noaptea, îndeosebi în depresiunile intramontane, izolat se va semnala ceață. 

În București, vremea va fi în general frumoasă şi se va încălzi uşor. Cerul va fi variabil, trecător cu unele înnorări mai ales după-amiaza, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 27 grade Celsius, iar cea minimă va fi de 13 grade Celsius, uşor mai scăzută în zona periurbană. 

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura