Irlandezii au sărbătorit moartea Reginei Elisabeta a II-a pe stadion, englezii au fost îngroziți de cântecul morbid

Moartea Reginei Elisabeta a II-a a fost joi știrea zilei în întreaga lume și, în timp ce mulți de pe Insulă au plâns, au existat și cei care i-au sărbătorit moartea sau au parodiat-o.
Un astfel de caz a fost văzut la Dublin în meciul Conference League dintre Shamrock Rovers și Djurgarden din prima etapă a fazei grupelor din Grupa F. Partida s-a încheiat fără goluri, dar a fost marcată de un cântec al suporterilor locali. Se știe că nu există mare dragoste între irlandezi și englezi și, se pare că irlandezii nu au avut-o pentru regina Elisabeta a II-a, al cărei deces l-au sărbătorit cu un cântec morbid.
„Lizzi este în sicriu”, s-a scandat pe stadionul Tala din Dublin.
Un alt videoclip de la Derry, în nordul Irlandei, arată oameni pe străzi, bucurându-se. Oamenii sunt văzuți adunându-se pe străzi, lăsându-și mașinile în mijlocul străzii și chiar urcând pe acoperișuri în semn de sărbătoare.
Irlanda și-a câștigat independența față de Regatul Unit în 1922, dar Irlanda de Nord, care include orașul Belfast, a rămas în Regatul Unit. Tensiunile dintre Irlanda și Regatul Unit – sau teritoriul irlandez controlat de Regatul Unit – au afectat țara în istoria recentă.

