Gentea, veşti excelente pentru locuitorii din Colonia ACH

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Primarul Cristian Gentea a pus accent în campania electorală pe ideea asigurării unor condiţii decente de trai pentru locuitorii din Colonia ACH, zonă care până în trecut aproape că nu avea nimic în comun cu un oraş european în anul 2022. Eforturile municipalităţii au prins contur, iar primarul Gentea a venit cu veşti excelente în acest sens. „Colonia ACH va avea condiţii civilizate pentru locuitorii ei!

După introducerea utilităţilor, aşa cum am spus, va fi, practic, un alt cartier al Piteştiului!

Astăzi, 20 septembrie 2022, am predat amplasamentul pentru începerea lucrărilor de introducere a reţelei de gaze.

În primă etapă, va fi branşată biserica Sfântul Mina, cel mai îndepărtat consumator din reţea, urmând ca, ulterior, branşamentele să se facă individual.

80% din reţeaua electrică este deja instalată!

Apa şi canalizarea vor fi prinse în proiectul de buget de anul viitor.

Aşadar, am mai făcut un pas important pentru orăşelul de carton, cum era numită zona din fosta colonie Hidroconstrucţia!

Pentru branşamentele individuale, ce urmează în viitorul apropiat, este nevoie ca fiecare locatar să îşi rezolve problemele cadastrale în cel mai scurt timp, aşa încât să se poată face donarea aleilor individuale către domeniul public.

Şi în această problemă, mi-am oferit sprijinul: ne vom întâlni toţi – locatari, reprezentanţi OCPI, Cadastru, Primărie, fostul cadastrist, reprezentanţi ai deţinătorilor de reţele publice – pentru a urgenta eliberarea documentaţiei necesare branşamentelor individuale“, a transmis primarul Cristian Gentea.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura