Ministrul Energiei îi ia la mișto pe români! Să stăm cu blugii pe noi în casă

Vremurile când mulţi cetăţeni îşi permiteau luxul de a sta în halat/lenjerie intimă/pantaloni scurţi în casă, pe durata iernii, chiar când erau -10 grade C afară, ar putea să se sfârşească. Multe state din Uniunea Europeană îndeamnă cetăţenii ca pe durata acestei ierni să scădem temperatura la 19 grade C din cauza crizei energetice provocată de Rusia şi sabotajului recent asupra conductelor Nord Stream. Dar ministrul Energiei ne dă un mesaj încurajator – poartă pantaloni lungi indiferent de anotimp.
Ministrul Energie, într-un interviu pentru Antena 3/CNN, a comentat pe tema românilor tot mai îngrijoraţi că vor face frigul în casă la iarnă.
Virgil Popescu a declarat că „port blugi în casă, indiferent de anotimp”. A mai adăugat că „nu am purtat niciodată pantaloni scurţi. Nu stau la 20 de grade, pe la 22-23 de grade mă simt bine, trebuie să recunosc. Nici mai sus, dar nici la 19 grade. Oamenii trebuie să aibă temperatura cât consideră că au nevoie, unii sunt mai friguroşi, unora nu le place căldura, nu pot sta la o anumită temperatură”.

