Prognoza METEO! Frigul persistă la începutul zilei. În ținuturile sudice, dimineață se anunță înnorări și ceață

Miercuri frigul persistă la începutul zilei. În extremitatea nordică și în cea nord-vestică, s-ar putea să picure puțin. În ținuturile sudice, dimineață avem înnorări și ceață.
În acest caz, temperaturile rămân mai modeste, iar în sudul Olteniei și al Munteniei vor fi cel mult 4-5 grade. În schimb, în zonele de deal și munte din sud o să avem vreme foarte caldă pentru această perioadă și maxime de 11-12 grade.
Vremea pe țară
În Dobrogea și în Bărăgan găsim vreme frumoasă, norii apar doar trecător, iar acum dimineață mai sunt condiții de ceață. Temperaturile în creștere față de marți se opresc pe la 8 grade.
În Moldova sudică și în nordul Munteniei domină timpul frumos și se încălzește ușor. Maximele termice vor ajunge până la 7 grade.
În nordul Moldovei și în Bucovina se anunță o zi cu soare, ceață dimineața și temperaturi în creștere.
Vreme bună găsim și în nordul Transilvaniei și în Maramureș. Norii se adună trecător, iar în Maramureș doar sporadic vin câțiva stropi de ploaie.
În ținuturile vestice, urmează o zi cu soare și un vânt mai activ. În Crișana, izolat s-ar putea să picure puțin și temperaturile ajung până la 10 grade.
În Transilvania, acum, dimineață, este frig, iar în unele zone se semnalează ceață. Mai târziu, soarele va încălzi treptat atmosfera și după prânz se vor atinge 11 grade în estul provinciei.
În sud-vestul țării, găsim vreme frumoasă, soare și temperaturi în creștere. După prânz se vor înregistra 8 grade la Ramnicu-Vâlcea.
În ținuturile sudice, cerul va fi mai mult senin, însă acum dimineață mai sunt condiții de ceață. Marți la Ploiești și la Târgoviște au fost temperaturi de 1 grad cu plus, dar miercuri se vor atinge 10 grade.

