Târg de Crăciun la Colegiul Naţional „I.C.Brătianu“


Acţiune inedită la Colegiul Naţional „I.C.Brătianu“, eveniment pentru care şi-au dat mâna elevii şi profesorii. La finalul evenimentului totul a fost un mare succes. „Colegiul I.C.Brătianu a realizat un târg de Crăciun cu strângere de fonduri. Realizarea acestui târg este o provocare pentru că face parte dintr-un proiect naţional. 25 de şcoli din întreaga ţară au realizat astăzi acelaşi tip de târg de Crăciun. Pentru că Asociaţia Narada a realizat o platformă, Harta Edu, în care şcolile s-au înscris, declarând diverse nevoi. Colegiul nostru s-a înscris cu nevoia de achiziţionare de mobilier şcolar pentru Corpul C. Tot ceea ce reuşim astăzi să strângem ca şi fonduri financiare, prin contractul semnat cu Asociaţia Narada va fi dublat graţie sponsorilor pe care această asociaţie a reuşit să îi atragă. Tot ceea ce vindem pe parcursul a cinci ore reprezintă obiecte realizate de elevi, de profesori şi de părinţi. Au venit alături de noi şi câţiva sponsori care au dorit să rămână anonimi, dar au oferit diferite obiecte cu mare plăcere. Ne-am bucurat să-i avem în calitate de cumpărători pe actualii elevi, foştii elevi, părinţi. Autorităţile locale ne-au trecut şi ele pragul şi putem afirma că târgul este un mare succes“, a punctat Floria Dumitru, directorul Colegiului Naţional „I.C.Brătianu“. „Astăzi, elevii şi profesorii au fost eroii şcolii lor. Elevii, dar şi colegii mei, cadrele didactice, au participat prin realizarea unor obiecte, cum ar fi felicitări, tablouri, vase pictate pe care le-au comercializat în parteneriat cu Asociaţia Narada care ne va ajuta la îndeplinirea obiectivului Colegiului nostru“, a subliniat directorul adjunct, Bogdan Ionescu.


