Piteştiul va avea un buget mai mare în 2023!

Primarul Cristian Gentea a prezentat ieri proiectul de buget al municipiului Piteşti pentru anul 2023. Edilul a punctat că bugetul pe anul în curs va trece de 800 de milioane de lei, fiind o creştere consistentă faţă de anul trecut, atunci când bugetul s-a situate în jurul sumei de 744 de milioane de lei. De asemenea, este remarcabil procentul alocat investi-ţiilor. În proiectul bugetului, procentul alocat pentru investiţii este de 41%, dar primarul a atras atenţia că acest procent va creşte simţitor pe parcursul anului 2023. „Pentru investiţii este alocat procentual 41% din buget, dar acest procent va creşte simţitor pe parcursul anului.
De la începutul anului şi până în prezent când vorbim am mai semnat contracte în va-loare de 59 de milioane de lei şi mai avem aprobate încă 6 contracte. Trebuie să mi se facă nişte notificări şi voi merge în cinci zile să le semnez. În total cele aprobate şi însemnate reprezintă 273 de milioane de lei şi mai avem pe Componenta 5 şi Componenta 10 , proiecte depuse aflate în evaluare în valoare de 276 de milioane. Deci, suma totală este undeva la 550 de milioane de lei. Tocmai de aceea vă spuneam că procentul pentru investiţii va creşte în timpul anului mult peste 41%“, a punctat primarul Cristian Gentea.

