Muncitor din Argeş căzut în CAP în timp ce toaleta un copac

Panică la Curtea de Argeş, după ce un muncitor care lucra la toaletarea unui copac a căzut în plină stradă. „La data de 14 februarie a.c. în jurul orei 13.00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Curtea de Argeș au fost sesizați, prin S.N.U.A.U. 112, cu privire la faptul că, un bărbat de 52 de ani, aflându-se în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a căzut în timp ce toaleta un copac, pe b-dul Basarabilor din Curtea de Argeș.
Bărbatul a fost preluat, conștient, de un echipaj medical și transportat la spital.
Polițiștii Biroului Investigații Criminale efectuează cercetări, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul s-a petrecut, în cauză fiind întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă, respectiv nerespectarea măsurilor privind securitatea și sănătatea în muncă.
Cu privire la eveniment, au fost anunțați și reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Argeș”, transmit reprezentanţii IPJ Argeş.

