Astăzi vor începe lucrările la fundaţia Ambulatoriului de Specialitate de la Spitalul Judeţean!

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Marius Nicolaescu, a mers ieri pe şantierul de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti. După o discuţie purtată cu managementul Spitalului şi antreprenorii lucrărilor, a urmat inspecţia pe teren. Utilajele care vor începe lucrările la extinderea Ambulatoriului de Specialitate au fost aduse, iar de mâine acestea vor începe săpăturile fundaţiei. Ambulatoriul Integrat de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti va fi extins, modernizat şi dotat cu aparatură de ultimă generaţie.
Extinderea Ambulatoriului va fi finalizată în acelaşi timp cu o altă investiţie importantă, şi anume extinderea Unităţii de Primiri Urgenţe. Aici, lucrările la structura de rezistenţă (partea cea mai dificilă a proiectului) sunt aproape finalizate.
Ambele proiecte sunt finanţate pe fonduri europene accesate de Consiliul Judeţean Argeş în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020. O evoluţie pozitivă se înregistrează şi la construcţia noului corp P+4, investiţie realizată din bugetul Consiliului Judeţean Argeş. Lucrările la etajul 2 sunt avansate. De asemenea, în sălile de operaţii a fost adusă deja o parte din aparatura medicală. La parter va fi amenajată secţia Chirurgie plastică şi Arşi, la etajul 1 secţia de Chirurgie vasculară, la etajul 2 Blocul operator (cu Săli de operaţie chirurgie plastică, electrofiziologie şi chirurgie cardio-vasculară), iar la etajele 3 şi 4 secţia Cardiologie.
Anul acesta, toate aceste lucrări trebuie finalizate, conform graficului. De la anul, se preconizează şi începerea reabilitării vechii clădiri a spitalului şi dotarea cu aparatură de ultimă generaţie, investiţie finanţată prin fonduri PNDL II.
„De mâine vor începe săpăturile pentru fundaţia Ambulatoriului de specialitate. Va fi o clădire cu două etaje, cu 12 cabinete medicale. La sfârşitul anului, Ambulatoriul va fi funcţional şi va fi dat spre exploatare Spitalului Judeţean de Urgenţă Piteşti. Noua clădire P + 4 trebuie să fie finalizată la jumătatea anului. Am văzut şi lucrările la extinderea Urgenţei, care vor fi gata simultan cu Ambulatoriul. Vom avea, aşadar, trei clădiri noi în cadrul Spitalului Judeţean. Valoarea acestor trei proiecte este de 108 milioane de lei – şi sperăm să nu mai crească. De la anul sperăm să începem şi consolidarea vechiului corp, investiţie care este estimată la 212 milioane lei.
Acestea sunt investiţiile pe care CJ Argeş le are în acest moment la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti, fără îndoială cele mai importante din zona medicală din judeţ de la construirea spitalului existent“, a precizat Marius Nicolaescu.
Tot pentru Spitalul Judeţean se aşteaptă şi semnarea contractului pentru Laboratorul de radioterapie, investiţie aprobată de ministerul Sănătăţii şi finanţată prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).

