Atenție șoferi! Poliția rutieră mai vigilentă de Paște. 10 radare pe șoselele din Argeș!

Pentru perioada 14-18 aprilie, a sărbătorilor pascale, efectivele IPJ Argeș au fost suplimentate, pe toate domeniile de activitate, la o medie zilnică de 250 de polițiști.
Potrivit unui comunicat de presă al IPJ, siguranța deplasărilor pe drumurile publice va fi asigurată de o medie zilnică de 70 de polițiștii rutieri, cu 10 aparate radar; „acționează și polițiștii cu atribuții privind ordinea publică, alături de cei din structurile de investigații criminale, economic, arme, dar și luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale și polițiști ai altor structuri, în funcție de situație”.
Cei mai mulți polițiști vor fi la datorie în ziua, precum și în noaptea de Înviere. Astfel, peste 300 de polițiști vor fi concentrați, în tot județul, în zonele unde se preconizează participarea unui număr mare de persoane, în special în zona lăcașelor de cult, potrivit sursei citate.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Argeș atrage însă atenția, mai ales în această perioadă, „asupra furturilor din locuințe și vă recomandă, ca atunci când părăsiţi domiciliul, să vă asiguraţi că aţi încuiat bine uşile şi ferestrele, iar dacă locuiţi la curte, să manifestaţi atenţie şi la anexele gospodăreşti!
De asemenea, manifestaţi grijă pentru banii şi bunurile proprii atunci când vă aflaţi în spaţii aglomerate (la cumpărături, în piaţă, bazar sau lăcaşe de cult), pentru a nu deveni ţinta hoţilor de buzunare!”

