De luni se închid şcolile. Ce vor face elevii. Liderul FSLI: „Fac un apel către părinţi”

Anul şcolar s-ar putea încheia mai devreme. Angajaţii din educaţie sunt hotărâţi să intre în grevă generală. Anunţul a fost făcut de liderii celor trei mari sindicate din învățământ, iar motivul este în principal legat de salariile mici. Potrivit legii, inițial trebuie organizată o grevă de avertisment, în care profesorii intră la ore, dar ei decid dacă țin cursurile sau doar supraveghează elevii.
„Mâine, între orele 11 şi 13 are loc greva de avertisment. Asta înseamnă că profesorii vor fi la ore, elevii vor merge la cursuri, dar profesorii nu sunt obligaţi să facă o activitate didactică. Ei vor fi obligaţi însă să-i supravegheze pe elevi. Aşadar, toată lumea merge la şcoală mâine, dar se va suspenda activitatea didactică.
Ce se întâmplă de luni, 22 mai însă, este cu totul şi cu totul diferit. Greva generală înseamnă că profesorii vor protesta la locul de muncă, dar pot fi de exemplu adunaţi în cancelarie, nu trebuie să-i supravegheze neapărat pe elevi la clasă, aşadar astăzi, la conferinţa de presă, sindicaliştii au cerut şi sprijinul părinţilor pentru această grevă generală. Aceştia vor ca elevii să fie ţinuţi acasă începând cu data de 22 mai.
Sindicaliştii şi profesorii cer salarii mai mari, pentru profesori dar şi pentru cadrele nedidactice, personalul auxiliar din şcoli, măcar pentru un profesor debutant spuneau sindicaliştii astăzi că ar merita un salariu egal cu salariul mediu brut pe ţară, faţă de 2.500 de lei cât este astăzi. Aşadar, de luni, grevă generală, începând cu 22 mai, nu ştim cât va ţine, dar pericolul cel mai mare este pentru elevii care urmează să dea examenele naţionale”, a transmis reporterul Observator Mădălina Iacob.
Sindicaliştii din sistemul de educaţie au transmis, marţi, un apel către părinţi să nu îşi trimită copiii la şcoală în perioada grevei generale anunţată a fi declanşată din 22 mai, ei arătând că în unele unităţi didactice toţi dascălii au semnat pentru participarea la grevă şi există riscul ca elevii să rămână nesupravegheaţi. Liderii de sindicat au precizat că, în perioada grevei, nu vor fi puse absenţe. În timpul grevei de avertisment, care va fi declanşată miercuri, între orele 11.00 şi 13.00, elevii vor fi supravegheaţi, însă în clase nu se vor desfăşura activităţi didactice.

