Momente emoţionante la Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu”!
Au fost momente cu adevărat emoţionante la Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu” din Mioveni. Ceremonia de absolvire a fost una plină de momente speciale, fiind o zi de neuitat pentru cei 258 de absolvenţi, care au păşit către noi etape în vieţile lor. Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu” din Mioveni a devenit o unitate de învăţământ de prestigiu în peisajul educaţional din judeţul nostru, mărturie în acest sens stând rezultatele deosebite obţinute de elevii săi la diferitele concursuri la care au luat parte. Ziua de ieri va rămâne întipărită pe vecie în memoria celor 258 de absolvenţi de gimnaziu şi de liceu, viitoarele lor cariere fiind clădite de pe băncile pretigioasei şcoli din Mioveni. Au fost momente de emoţie pentru fiecare absolvent în parte, clipe unice şi trăite la intensitate maximă. Pentru mulţi au fost şi lacrimi, ideea despărţirii de colegii dragi, fiind cu adevărat una plină de încărcătură.
Directorul Dumitru Voiculescu, mesaj plin de emoţie

Directorul Dumitru Voiculescu este omul care face toate eforturile pentru ca elevii şi profesorii să beneficieze de cele mai bune condiţii la unitatea de învăţământ din Mioveni, iar eforturile acestuia dau roade în mod constant. Ieri a fost o zi plină de emoţie şi pentru directorul Liceului Teoretic „Iulia Zamfirescu”. În discursul acestuia, directorul a făcut o paralelă la evenimentele complicate care au marcat ultimii patru ani de studiu. Pandemie, război, iar acum grevă şi tocmai de aceea , Dumitru Voiculescu a punctat că această generaţie este cu adevărat pregătită de încercările ce vor urma. „Ne aflăm în faţa unui moment deosebit, în care o nouă promoţie de absolvenţi ai Liceului Teoretic Iulia Zamfirescu serbează, în acest cadru festiv, finalizarea studiilor gimnaziale sau liceale.
Este un moment încărcat de emoţii profunde, pentru toţi invitaţii, cadrelor didactice, pentru părinţi şi prieteni, dar mai ales pentru toţi cei 258 de absolvenţi de gimnaziu şi liceu.
Am fost martorii tăcuţi, spectatorii imparţiali şi absenţi care au cronometrat secundele ce păreau secole ale ultimilor patru ani, marcaţi de pandemie, cutremure, război, grevă.
Dragi absolvenţi, cu atâtea necunoscute în ecuaţie şi educaţie, cu siguranţă sunteţi promoţia 2023 cea mai încercată, dar şi cea mai pregătită pentru a face faţă tuturor obstacolelor, din ce în ce mai mari, cu care viaţa vă încearcă. Până la urmă obstacolele sunt lecţii, nu piedici!

Cel mai bun mod de a-ţi prezice viitorul este să-l creezi, şi să zâmbeşti frumos spre viitor! Acum nu vă rămane decât să încetaţi să mai fiţi cine eraţi şi să vă transformaţi în cine sunteţi! Aceasta poate fi lecţia finish-ului acestui an şcolar, acestei zile în care finalul unei etape de formare, înseamnă pentru unii dintre voi, începutul anilor de liceu, iar pentru alţii, începutul vieţii de student.
Dragi absolvenţi de gimnaziu vă doresc să fiţi sănătoşi, să aveţi rezultate foarte bune la Evaluarea Naţională şi să vă iubiti părinţii că sunt cei mai buni prieteni ai voştri. Cu mulţi dintre voi, astăzi, absolvenţi de gimnaziu, ne vom reîntâlni din toamnă ca boboci tot la IULIA.
Dragi absolvenţi de liceu am ajuns în ultima zi de liceu, zi frumoasă ca voi, după eforturi conjugate ale voastre, ale părinţilor şi cu modestie vă spun, ale noastre! Este un capăt de drum la care vă aşteaptă examene dificile, dar mai ales marele examen al vieţii. Acolo aş dori, din toată inima, să reuşiţi, aducând mulţumire celor dragi, comunităţii locale dar mai ales acestui liceu, care v-a primit cu braţele deschise şi care îşi pune mari speranţe în voi”, a declarat directorul Dumitru Voiculescu.
Absolvenţii au fost profund emoţionaţi
Absolvenţii Liceului Teoretic „Iulia Zamfirescu” au fost profund emoţionaţi şi marcaţi de însemnătatea evenimentului. Îmbrăcaţi în robe şi cu lacrimi pe obraz, aceştia şi-au luat rămas-bun de la cadrele didactice, dar şi de la colegi. Pe una dintre eleve am găsit-o cu lacrimi pe obraz şi sperând că va avea ocazia să îşi mai întâlnească dragii colegi. „Au fost ani minunaţi, au fost cei mai frumoşi ani şi sper să nu îi uit niciodată. Sunt foarte emoţionată. Tot ce sper este să mă întâlnesc cât mai des cu colegii”, ne-a declarat una dintre absolventele Liceului Teoretic „Iulia Zamfirescu”. Unul dintre elevii liceului a vorbit tocmai despre ceea ce a subliniat directorul Dumitru Voiculescu şi anume, greutăţile traversate în cei patru ani de studiu. „Pot să vă spun că mă simt foarte mulţumit. Generaţia mea a trecut prin multe, au fost doi ani de pandemie, apoi a urmat această grevă, dar după cum a spus şi domnul director sunt greutăţi care ne-au învăţat că nimic nu ne doboară”, a punctat elevul Liceului Teoretic „Iulia Zamfirescu”.
Ana Maria Boştinaru, eleva de 10 de la „Iulia Zamfirescu”

Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu” a devenit de-a lungul anilor o unitate de învăţământ de renume în Argeş, dar şi la nivel naţional. Acest lucru este dovedit de rezultatele şi de performanţele atinse de minunaţii săi elevi. Un astfel de exemplu este oferit de Ana Maria Boştinaru, o tânără absolventă de clasa a XII-a. Aceasta a terminat toţi cei patru ani de studiu cu media 10, fiind elevul perfect. Cu Ana Maria am stat şi noi de vorbă ieri, aceasta mărturisind că îşi doreşte să devină profesoară de Limba şi Literatura Română. „Să fii un elev de 10 este foarte frumos, dar şi obositor. Este o bucurie foarte mare. Pe viitor aş dori să urmez studiile Facultăţii de Litere, specializarea română-engleză şi pe viitor vreau să devin o profesoară de Limba şi Literatura Română”, ne-a mărturisit Ana Maria Boştinaru.

Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu” din Mioveni a devenit un model pentru învăţământul argeşean, fiind dovada vie că atunci când totul se face cu pasiune, devotament şi profesionalism, lucrurile ies perfect.


