Doliu uriaș în muzica românească. S-a stins un mare artist!

Muzica românească este mai săracă, după ce violonistul și profesorul româno-american, Șerban Lupu, s-a stins din viață.
A murit Șerban Lupu. A fost un mare violonist și profesor. Artistul s-a născut în 1952 în Brașov.
”După o strălucită carieră pe scenele internaţionale, 25 de ani de carieră universitară în Statele Unite ale Americii, dar şi o muncă de cercetare şi redare în pagină tipărită a operelor necunoscute ale lui George Enescu, violonistul Şerban Lupu a revenit de mai mulți ani în România, la București.
Era considerat unul dintre cei mai buni interpreti contemporani ai lucrarilor enesciene pentru vioara, preocuparea pentru promovarea creatiei marelui compozitor roman fiind concretizata si prin implicarea in alte proiecte ce au in prim-plan muzica lui Enescu”, potrivit Cotidianul.

