Doliu în învățământ! Un îndrăgit profesor de la noi s-a stins prea devreme!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Nicolae Buzgar, care a murit la doar 65 de ani, era unul dintre cei mai apreciați profesori de la Facultatea de Geografie și Geologie din cadrul Universității “Alexandru Ioan Cuza” Iași.

Cunoscuții spun că era un om de toată lăuda, cât și un coleg care merita întreaga admirație. Serios și atent cu studenții săi, domnul profesor a lăsat mereu loc de bună ziua pe unde a trecut.

La 65 de ani, viața sa pământească s-a încheiat, lăsând multă durere în urmă. Colegii săi au transmis un mesaj emoționant și plin de durere în amintirea sa.

„Colectivul Departamentului de Geologie al Facultății de Geografie și Geologie din Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași anunță cu tristețe trecerea la cele veșnice a profesorului Nicolae Buzgar. Remarcabil cadru didactic şi cercetător în domeniul mineralogie-geochimie, s-a născut la 16 septembrie 1958, în orașul Câmpeni, judeţul Alba, din Ţara Moţilor. Între anii 1965–1973, a urmat Şcoala generală din oraşul natal, apoi a frecventat cursurile Liceului de Matematică-Fizică nr. 1, din oraşul Cluj-Napoca, specializarea Fizică aplicată.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura