Ieri regină, azi ruină! Cunoscuta fabrică de la noi a intrat în faliment!

O fabrică din România vestită odinioară pentru lactatele distribuite în toată țara a fost declarată falimentară și scoasă la vânzare în numeroase rânduri. Nimeni însă nu a vrut să cumpere terenurile și clădirile unei foste regine a industriei românești.
Este vorba despre o fabrică intrată ulterior în topul industriei : Întreprinderea de Colectare și Industrializare a Laptelui Iași (ICIL), cunoscută ca Lactis.
Respectiva fabrică a produs, mulți ani la rând, unt, iaurt și înghețată pentru toată România. A fost prima din țară care ambalat laptele în pungi de plastic.
După traseul nedorit urmat de numeroase alte branduri autohtone, a fost declarată falimentară.

