Ieri regină, azi ruină! Cunoscuta fabrică de la noi a intrat în faliment!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

O fabrică din România vestită odinioară pentru lactatele distribuite în toată țara a fost declarată falimentară și scoasă la vânzare în numeroase rânduri. Nimeni însă nu a vrut să cumpere terenurile și clădirile unei foste regine a industriei românești.
Este vorba despre o fabrică intrată ulterior în topul industriei : Întreprinderea de Colectare și Industrializare a Laptelui Iași (ICIL), cunoscută ca Lactis.

Respectiva fabrică a produs, mulți ani la rând, unt, iaurt și înghețată pentru toată România. A fost prima din țară care ambalat laptele în pungi de plastic.

După traseul nedorit urmat de numeroase alte branduri autohtone, a fost declarată falimentară.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura