Romgaz, profit record în primul trimestru. Rezultatele vin pe fondul scumpirilor fără precedent

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Chiar dacă a vândut o cantitate de gaze în T1/2022 mai redusă cu 17% faţă de T1/2021, iar producţia a scăzut cu 0,3%, Romgaz, producător şi furnizor de gaze naturale controlat de statul român prin Ministerul Energiei, a raportat rezultate financiare record în primele trei luni ale anului, scrie Mediafax.

Rezultatele vin pe fondul scumpirilor fără precedent pe piaţa de energie.

Astfel, Romgaz a raportat pentru T1/2022 un profit net de 980 mil. lei, în creştere cu 111% faţă de primele trei luni din 2021, în timp ce afacerile s-au majorat cu 196%, la circa 3,93 miliarde de lei, potrivit raportului publicat la Bursa de Valori Bucureşti.

Rezultatele, deşi au o dinamică extraordinară, au venit conform aşteptărilor, spun analiştii.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura