Jandarmii argeşeni au ajutat mai multe persoane blocate pe un drum forestier din Argeş

Un apel 112, primit duminică seara anunţa Jandarmeria Argeş despre faptul că pe un drum forestier care leagă satul Bratia de satul Cândeşti se află două persoane, un cetăţean belgian şi un cetăţean român, blocate cu autoturismul şi nu mai pot continua deplasarea.
Patrula de jandarmi montani aflată în serviciu s-a deplasat la locul indicat, unde a fost găsit autoturismul blocat pe drumul forestier.
Având în vedere că se apropia noaptea, precum şi starea vremii, jandarmii au reuşit cu ajutorul unui localnic şi al unui autoturism de teren să scoată maşina blocată şi să o tracteze până într-un loc din satul Bratia, de unde a putut fi preluată de o platformă de transport.
Cele două persoane nu au avut nevoie de îngrijiri medicale şi au mulţumit jandarmilor pentru ajutorul lor, în acelaşi timp declarând că sistemul de navigaţie i-a condus pe acel drum, unde au rămas blocaţi.
„Recomandăm persoanelor care tranzitează zona de munte a judeţului nostru să se informeze în prealabil despre starea vremii şi a traseului, iar în caz de nevoie să nu ezite să solicite sprijinul jandarmilor montani, apelând numărul unic de urgenţă 112” este mesajul jandarmilor argeşeni.

