Tânără de 17 ani din Argeș, farsă la 112. A reclamat că a fost răpită!

În ziua de 19 august, în jurul orei 18:00, în urma unui apel prin SNUAU 112, inițiat de o femeie, prin care solicita intervenția poliției, au fost puse în mișcare resurse însemnate, fără ca solicitarea să fie una reală.
În ziua 19 august a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpulung au fost alertați, în urma unui apel primit la 112, de la o femeie, inițial neidentificată, prin care solicita intervenția poliției, deoarece o persoană nu îi mai permite să plece. Imediat, apelul a fost întrerupt, iar telefonul a fost închis.
Deși persoana care a apelat la 112 nu a oferit date suplimentare privind identitatea ei, sau locația în care se află ori împrejurarea în care ar fi lipsită de libertate, în urma activităților desfășurate, a fost localizată zona de unde a fost inițiat apelul, respectiv localitatea Bughea de Sus, și au fost desfășurate o serie de activități prin care a fost identificată persoana care a inițiat apelul, o minoră de 17 ani, din Bughea de Sus.
Aceasta a recunoscut că a apelat 112, nefiind într-o stare iminentă de pericol, după care a inchis telefonul, nefiind victima vreunei infracțiuni.
În urma verificărilor efectuate, s-a luat măsura sancționării contravenționale a celei în cauză, cu amendă în valoare de 4.000 de lei, conform art. 32 din O.U.G. 34/2008, privind organizarea și funcționarea Sistemului național unic pentru apeluri de urgență.

