Arges: firme amendate de politisti pentru neregui silvice!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Două firme din comunele Vulturești și Boteni au fost amendate pentru nereguli silvice, joi, 20 octombrie, în urma unor controale efectuate de polițiștii Secției de Poliție Rurală Hârtiești, împreună cu reprezentanții Gărzii Forestiere Ploiești – Biroul Garda Forestieră Județean Argeș.

O fabrică de exloatare forestieră din Vulturești a primit 5.000 de lei amendă, conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice, pentru că nu arespectat traseele de scos-apropiat prevăzute în autorizația de uexploatare. Iar un depozit de material lemnos din comuna Boteni a primit tot o sancțiune contravențională în valoare de 5.000 de lei. Polițiștii au descoperit că aici lipsea cherestea din stoc, de esență rășinoase, comercializată fără emiterea de documente legale de însoțire a transportului de material lemnos. S-a confiscat suma de 870 de lei pentru cantitatea de 1 mc cherestea.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura